Badania podwodne Morskiego Oka 2024

W dniach 19-22 września 2024 roku mieliśmy przyjemność koordynować od strony technicznej badania Morskiego Oka w Tatrzańskim Parku Narodowym. Badania podwodne prowadzone były na potrzeby Pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Dzięki pomocy i zaangażowaniu Wolontariuszy udało nam się wykonać kompleksową inwentaryzację hydromakrofitów porastających dno Morskiego Oka. Dodatkowo, wykonano obserwację i zmapowano wszystkie nielegalne szlaki prowadzące do wody, wokół Morskiego Oka oraz Czarnego Stawu pod Rysami. W trakcie wyjazdu wsparcia udzieliło nam wiele firm, takich jak Santi Diving, Avatar, Xdeep, Seacraft, Wiśniowski, Bramet, Ocean-Tech oraz Reel Diving, które aktywnie działają również na rzecz ochrony środowiska wodnego i podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa. Badania te są doskonałym przykładem nauki obywatelskiej (citizen science) i podwodnego monitoringu obywatelskiego (underwater citizen monitoring). Pierwszy raz w Polsce, na tak szeroką skalę, udało się skoordynować tego typu podwodne badania. Uzyskane wyniki zostaną przeanalizowane przez naukowców z UWM, a następnie opublikowane i przekazane Pracownikom TPN.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Wolontariuszom, NKBP Hydronautic oraz firmom wspierającym badania za okazane zaangażowanie, pomoc i pracę wykonaną w trakcie wyjazdu badawczego. Wspólna troska o śródlądowe ekosystemy wodne, to krok w stronę lepszej przyszłości dla nas wszystkich.