Webinaria
Fundacja Naukowe Badania Podwodne realizuje projekt pt.: ,,Tajemnice podwodnego świata”. Podstawowymi założeniami projektu są aktywizacja i zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, skupiając się w szczególności na zagrożeniach i degradacji ekosystemów wodnych.
Serdecznie zapraszamy na cykl webinarów, organizowanych w ramach realizacji naszego projektu. Webinaria są prowadzone w formie live z możliwością komentowania i zadawania pytań na żywo naszym prelegentom. Prezentowany cykl webinarów ma na celu przybliżenie widzom tytułowych ,,Tajemnic podwodnego świata”, uwrażliwienie na kruchość ekosystemów wodnych oraz szerzenie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej.
Lista zrealizowanych webinarów
1. Powstawanie i cykl życiowy jeziora
Tematem przewodnim naszego webinarium jest powstawanie oraz cykl życiowy jeziora. Dr Izabela Jabłońska-Barna, gość pierwszego z zaplanowanych webinarów, od wielu lat związana jest z edukacją oraz pracą badawczą na uczelniach wyższych. Obecnie związana z Akademią Nauk Stosowanych w Elblągu. Jest autorką wielu publikacji naukowych na temat m.in. biologii wód oraz fitoplanktonu. Oprócz typowej działalności naukowej i dydaktycznej, aktywnie popularyzuje naukę poprzez współpracę z lokalnymi samorządami oraz organizacjami pozarządowymi, prowadząc prelekcje, szkolenia i warsztaty dla osób z różnych grup wiekowych.
25 lutego 2024 r.
2. Ichtiofauna polskich wód. Gatunki chronione i inwazyjne gatunki obce
W prezentowanym webinarze tematem przewodnim jest ichtiofauna polskich wód, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków chronionych i inwazyjnych gatunków obcych. Naszym gościem jest dr inż. Krzysztof Kozłowski, zawodowo związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Prowadzi szereg przedmiotów w ramach studiów stacjonarnych I i II stopnia. Uczestniczył w przygotowaniu i realizacji programu „Organizacja szkoleń podstawowych i rozszerzonych podwyższających kwalifikacje pracowników sektora rybackiego – zakres podstawowy i zakres rozszerzony”. Zainteresowania naukowe obejmują badania ichtiofauny w środowisku naturalnym ze szczególnym uwzględnieniem obszarów chronionych. Uczestniczył w szeregu interdyscyplinarnych projektach związanych z inwentaryzacją i monitoringiem ichtiofauny oraz oddziaływaniem różnych inwestycji na środowisko.
10 marca 2024 r.
3. TAJEMNICE PODWODNEGO ŚWIATA - CZY MOŻNA WYKORZYSTAĆ DOŚWIADCZENIA LĄDOWE DO ICH ODKRYWANIA?
Tematyką przewodnią webinaru są metody oceny i badań krajobrazów podwodnych występujących w polskich wodach. Gościem naszego webinaru jest dr hab. Adam Senetra, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii. Stopnie naukowe doktora nauk technicznych oraz stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi uzyskał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej, studiów regionalnych, gospodarki przestrzennej, urbanistyki, turystyki i rynku nieruchomości. Ponadto, jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Komisji Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Jest także redaktorem działu z zakresu geografii w redakcji czasopisma Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum.
24 marca 2024 r.