Tajemnice podwodnego świata
Fundacja Naukowe Badania Podwodne realizuje projekt pt.: ,,Tajemnice podwodnego świata”. Okres realizacji przedsięwzięcia przypada na lata 2024-2025. Podstawowymi założeniami projektu są aktywizacja i zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, skupiając się w szczególności na zagrożeniach i degradacji ekosystemów wodnych.
Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży poprzez warsztaty i prelekcje stacjonarne oraz dorosłych poprzez cykl webinariów. Celem dodatkowym przedsięwzięcia jest poprawa stanu ekologicznego wód pobliskich jezior oraz ich linii brzegowych, poprzez usunięcie zalegających tam wszelkiego rodzaju odpadów. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na stan środowiska, ale również bezpośrednio zwiększy bezpieczeństwo osób wypoczywających nad zbiornikiem.
Inicjatywy realizowane w ramach projektu
Webinaria
Cykl webinarów ma na celu przybliżenie społeczeństwu tytułowych “tajemnic podwodnego świata”, uwrażliwienie na kruchość ekosystemów wodnych oraz szerzenie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Lista zrealizowanych webinarów dostępna jest tutaj oraz na naszym kanale Youtube. Serdecznie zapraszamy do oglądania, komentowania i udostępniania naszych webinarów!
Edukacja dzieci i młodzierzy
Spotkania organizowane w ramach projektu mają na celu edukację przyrodniczą, ze szczególnym naciskiem naciskiem na środowisko wodne. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Wypoczynkowym ZHP Perkoz pod Olsztynkiem. Uczestnicy w sposób praktyczny poszerzali swoją wiedzę w zakresie ochrony środowiska, zagrożeń dla środowiska, zachowania bioróżnorodności, flory i fauny polskich wód, bezpieczeństwa nad wodą. Opisy zrealizowanych spotkań znajdują się tutaj.
Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
Projekt realizowany na podstawie umowy o numerze: 00416/23/14093/EE-EE/D Dotacja na zadanie: 62 660 zł Planowany koszt przedsięwzięcia: 69 660 zł