Fundacja Naukowe Badania Podwodne została założona w 2022 roku. Jej zarząd wywodzi się z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie aktywnie działał w szeregach Naukowego Koła Badań Podwodnych Hydronautic. Fundacja koncentruje swoje działania na wspieraniu badań oraz inicjatyw służących ochronie środowiska wodnego. Jej celem jest nie tylko rozwój naukowy i edukacyjny w zakresie ochrony ekosystemów wodnych, ale również zwiększanie świadomości ekologicznej oraz popularyzacja turystyki kwalifikowanej, ze szczególnym uwzględnieniem płetwonurkowania. Działania fundacji obejmują prowadzenie projektów badawczych oraz organizację wydarzeń naukowych i edukacyjnych, które łączą specjalistów związanych z ochroną przyrody, naukowców, entuzjastów nurkowania i firmy z branży sprzętu do nurkowania amatorskiego i naukowo-badawczego.

nasza misja

  • Wspieranie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem fauny
    i flory zbiorników wodnych.
  • Wspieranie środowiska naukowego, z wykorzystaniem płetwonurków, na rzecz środowiska wodnego.
  • Prowadzenie działań edukacyjnych, mających na celu promowanie wiedzy dot. ochrony środowiska oraz płetwonurkowania.
  • Prowadzenie działań edukacyjnych, poprzez popularyzację postaw ekologicznych z perspektywy płetwonurka.
  • Koordynowanie wypraw nurkowych o charakterze poznawczym.
fot. Zbigniew Samson

Poznaj nasz zarząd

Dawid Dąbrowski

Prezes Fundacji

Wiecznie uśmiechnięty absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie w 2018 roku uzyskał tytuł mgr inż. na kierunku Ochrona Środowiska. Od tego momentu stale związany z ekosystemami podwodnymi, ze szczególnym uwzględnieniem bentofauny oraz ochrony bioróżnorodności Polskich wód. Z zamiłowania płetwonurek, który łączy swoją pasję z badaniami naukowymi.

Marta Zawadzka

Wiceprezes Fundacji

Magister inżynier Ochrony Środowiska UWM w Olsztynie. Zawodowo związana z wpływem antropopresji na śródlądowe zbiorniki wodne. Przez ostatnie lata mocno zaangażowana w edukację proekologiczną i ochronę różnorodności biologicznej na obszarach chronionych. Prywatnie entuzjastka fotografii, jazdy na rowerze, a od 2022 roku również nurkowania. Widzi w wodzie to, czego inni nie widzą.

Magdalena Męcik

Wiceprezes Fundacji

Absolwentka kierunków Biotechnologia UMCS w Lublinie oraz Mikrobiologia UWM w Olsztynie. Od dzieciństwa miłośniczka przyrody w każdej postaci. Od 2021 r. prężnie zaangażowana w badania na rzecz ochrony ekosystemów wodnych, a od 2022 r. również płetwonurek. Prywatnie miłośniczka szeroko pojętej turystyki,  muzyki oraz dobrego kina.

Nasi partnerzy: