Webinaria

Fundacja Naukowe Badania Podwodne realizuje projekt pt.: ,,Tajemnice podwodnego świata”. Podstawowymi założeniami projektu są aktywizacja i zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, skupiając się w szczególności na zagrożeniach i degradacji ekosystemów wodnych.

Serdecznie zapraszamy na cykl webinarów, organizowanych w ramach realizacji naszego projektu.  Webinaria są prowadzone w formie live z możliwością komentowania i zadawania pytań na żywo naszym prelegentom. Prezentowany cykl webinarów ma na celu przybliżenie widzom tytułowych ,,Tajemnic podwodnego świata”, uwrażliwienie na kruchość ekosystemów wodnych oraz szerzenie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej.

Lista zrealizowanych webinarów

1. Powstawanie i cykl życiowy jeziora

Tematem przewodnim naszego webinarium jest powstawanie oraz cykl życiowy jeziora. Dr Izabela Jabłońska-Barna, gość pierwszego z zaplanowanych webinarów, od wielu lat związana jest z edukacją oraz pracą badawczą na uczelniach wyższych. Obecnie związana z Akademią Nauk Stosowanych w Elblągu. Jest autorką wielu publikacji naukowych na temat m.in. biologii wód oraz fitoplanktonu. Oprócz typowej działalności naukowej i dydaktycznej, aktywnie popularyzuje naukę poprzez współpracę z lokalnymi samorządami oraz organizacjami pozarządowymi, prowadząc prelekcje, szkolenia i warsztaty dla osób z różnych grup wiekowych.

25 lutego 2024 r.

2. Ichtiofauna polskich wód. Gatunki chronione i inwazyjne gatunki obce

W prezentowanym webinarze tematem przewodnim jest ichtiofauna polskich wód, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków chronionych i inwazyjnych gatunków obcych. Naszym gościem jest dr inż. Krzysztof Kozłowski, zawodowo związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Prowadzi szereg przedmiotów w ramach studiów stacjonarnych I i II stopnia. Uczestniczył w przygotowaniu i realizacji programu „Organizacja szkoleń podstawowych i rozszerzonych podwyższających kwalifikacje pracowników sektora rybackiego – zakres podstawowy i zakres rozszerzony”. Zainteresowania naukowe obejmują badania ichtiofauny w środowisku naturalnym ze szczególnym uwzględnieniem obszarów chronionych. Uczestniczył w szeregu interdyscyplinarnych projektach związanych z inwentaryzacją i monitoringiem ichtiofauny oraz oddziaływaniem różnych inwestycji na środowisko.

10 marca 2024 r.

3. TAJEMNICE PODWODNEGO ŚWIATA - CZY MOŻNA WYKORZYSTAĆ DOŚWIADCZENIA LĄDOWE DO ICH ODKRYWANIA?

Tematyką przewodnią webinaru są metody oceny i badań krajobrazów podwodnych występujących w polskich wodach. Gościem naszego webinaru jest dr hab. Adam Senetra, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii. Stopnie naukowe doktora nauk technicznych oraz stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi uzyskał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej, studiów regionalnych, gospodarki przestrzennej, urbanistyki, turystyki i rynku nieruchomości. Ponadto, jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Komisji Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Jest także redaktorem działu z zakresu geografii w redakcji czasopisma Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum.

24 marca 2024 r.

4. ARCHEOLOGIA PODWODNA

Tematem webinaru jest archeologia podwodna – dziedzina nauki zajmująca się badaniami podwodnymi. Odkryjemy tajemnice, jakie skrywają nasze jeziora na przestrzeni lat, oraz przyjrzymy się technikom, które pozwalają prowadzić te fascynujące badania. Gościem naszego webinaru jest dr hab. Bartosz Kontny, prof. UW,urodzony w Warszawie, absolwent VI L.O. im. Tadeusza Reytana oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku kariery naukowej pracuje na Uniwersytecie Warszawskim (w Instytucie Archeologii, a obecnie na Wydziale Archeologii). Specjalizuje się w archeologii okresu protohistorycznego w barbarzyńskiej Europie, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki uzbrojenia. Zajmuje się także archeologią podwodną (kieruje badaniami w jeziorze Lubanowo w woj. zachodniopomorskim oraz w jeziorze Hammersø na Bornholmie). Autor ponad 150 artykułów naukowych oraz redaktor kilku książek. Członek Rady Muzeum Wojsk Śródlądowych w Bydgoszczy, członek Rady Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego I i II kadencji.

27 października 2024 r.

5. Antropopresja i stan ochrony ekosystemów wodnych

Tematem webinaru jest antropopresja, czyli wpływ działalności ludzkiej na śródlądowe ekosystemy słodkowodne. Naszym prelegentem jest prof. dr hab. Maciej Gąbka, zawodowo od wielu lat związany z UAM. Specjalista w dziedzinie biologii, a zwłaszcza ekologii, zatrudniony na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie kieruje Zakładem Hydrobiologii. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2014 roku, przedstawiając pracę na temat ekologii ramienic i ich roli w różnych ekosystemach wodnych. Jest autorem ponad 140 publikacji naukowych, z czego wiele znajduje się w prestiżowych bazach Web of Science i SCOPUS. Uczestniczył w 14 projektach badawczych oraz pełnił liczne funkcje akademickie i naukowe, w tym wicedyrektora Instytutu Biologii Środowiska UAM w latach 2016–2019. Promotor wielu prac dyplomowych i doktoranckich, jego badania koncentrują się na ekologii jezior, ramienic, torfowisk i monitorowaniu siedlisk przyrodniczych. Jest aktywnie zaangażowany w ochronę środowiska, będąc m.in. członkiem Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Poznaniu oraz przewodniczącym Rady Naukowej ZPKWW.

3 listopada 2024 r.

6. Jeziora - funkcja i znaczenie w perspektywie historycznej

Tematem webinaru będą jeziora i ich znaczenie oraz funkcje w kontekście historycznym. Gościem webinaru jest dr hab. Tomasz Nowakiewicz – archeolog i adiunkt na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Archeologii Średniowiecza i Nowożytności. Od połowy lat 90. XX w. zaangażowany w badania archeologiczne w Polsce północno-wschodniej. Podstawowe zainteresowania badawcze koncentrują się wokół archeologii ziem pruskich we wczesnym średniowieczu, konfrontacji Bałtów ze światem zachodnim w dobie krucjat północnych oraz problematyki depozytów wodnych i bagiennych w nadbałtyckiej strefie północnoeuropejskiego Barbaricum. Prowadzi badania na bagiennym stanowisku ofiarnym w Nidajnie na Mazurach oraz w kompleksie cmentarzysk jaćwieskich w dolinie Szczeberki w Puszczy Augustowskiej. Jeden z autorów długoletniego Projektu Ostbalticum, którego celem była rekonstrukcja zbiorów muzealnych, utraconych i rozproszonych w wyniku II wojny światowej.

10 listopada 2024 r.

7. Wraki Bałtyku

Tematem webinaru jest nurkowanie w Morzu Bałtyckim oraz wybrane najciekawsze wraki odwiedzane przez płetwonurków. Gościem webinaru jest Waldemar Popowski – instruktor nurkowania z niemal 40-letnim doświadczeniem w nadzorowaniu i koordynacji inwestycji podwodnych. Zawodowo związany z Bazą Nurkową Hel, gdzie od ponad 20 lat prowadzi szkolenia płetwonurków na Morzu Bałtyckim na poziomach podstawowych i specjalistycznych. Jako wieloletni Kierownik Grupy Ratownictwa Nurkowego przy Gdyńskim WOPR zdobył szerokie doświadczenie w ratowaniu, holowaniu i wydobywaniu osób z zatopionych jednostek. Współpracował również z TOPR, prowadząc akcje ratunkowe oraz szkolenia z nurkowania jaskiniowego i wysokogórskiego. Realizował prace archeologiczne pod wodą dla Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz wspierał Uniwersytet Warszawski w tworzeniu kierunku archeologia podwodna.

15 grudnia 2024 r.

8. Różnorodność obcych i chronionych gatnków makrobezkręgowców dennych na terenach o silnej antropopresji

Tematem webinaru jest różnorodność chronionych i obcych gatunków organizmów betosowych (dennych) występujących na terenach podlegających silnej antropopresji. Gościem webinaru jest doktor Klaudia Cebulska – hydrobiolożka, popularyzatorka nauki, pedagożka, pasjonatka nurkowania i miłośniczka wszelkiego podwodnego życia. Edukacją przyrodniczą zajmuje się już od ponad 10 lat, jest autorką publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz broszur edukacyjnych dla dzieci. Realizowała rozmaite projekty naukowe i edukacyjne, a w 2024 roku uzyskała finansowanie National Geographic Society, dzięki czemu stała się jedną z National Geographic Explorers. Klaudia jest także założycielką Wodnych Stworów, czyli firmy zajmującej się edukacją przyrodniczą i hydrobiologicznymi badaniami naukowymi. Jej pasją są ekosystemy wodne, a głównym celem odkrywanie tajemnic podwodnego świata przed innymi ludźmi. Prowadzi warsztaty, szkolenia oraz wykłady, podczas których rozwija w uczestnikach uważność i wrażliwość na otaczający nas świat. Jej zdaniem edukacja to jeden z najlepszych sposobów ratowania przyrody.

12 stycznia 2025 r.

9. Rekultywacja wód w praktyce - jak można ratować jeziora?

Tematem poniższego webinarium są  techniki rekultywacji jezior, czyli jakie metody wykorzystywane są do polepszania stanu ekologicznego akwenów wodnych. Gościem naszego wydarzenia jest dr inż. Michał Łopata, absolwent kierunków ochrona środowiska i rybactwo, wieloletni pracownik Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autor licznych publikacji, ekspertyz i dokumentacji środowiskowych z zakresu ochrony wód powierzchniowych. Zainteresowania zawodowe obejmują w szczególności hydrotechniczne aspekty rekultywacji jezior, inaktywacja fosforu, biomanipulacje rybackie oraz ochrona wód w zlewniach. Kierownik lub wykonawca kilkunastu projektów rekultywacji jezior w Polsce, członek międzynarodowych zespołów naukowo-badawczych zajmujących się ratowaniem ekosystemów wodnych. Praktyk, pasjonat wodnego świata. Prywatnie niepoprawny optymista, miłośnik podróży, kawy i dobrej muzyki.

19 stycznia 2025 r.

10. Sieci widmo jako zagrożenie ekologiczne

Tematem przewodnim webinaru są sieci widmo stanowiące zagrożenie ekologiczne w wodach zbiornikach wodnych na przykładzie Bałtyku. Gośćmi naszego wydarzenia są Bartek Trzciński i Monika Brzózka ze stowarzyszenia Ghost Diving Poland. Organizacja ta, działająca od 2019 roku jako polski oddział międzynarodowej sieci Ghost Diving, skupia się na usuwaniu z mórz sieci widm oraz innych odpadów pozostawionych przez człowieka. Dzięki ich pracy przyczyniają się do ochrony środowiska morskiego oraz zwiększania bezpieczeństwa nurków. Ponadto aktywnie angażują się w działania edukacyjne, organizując warsztaty i wystawy, które mają na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z porzuconym sprzętem połowowym.

2 lutego 2025 r.

11. Nurkowanie jako forma wypoczynku w zgodzie z przyrodą - płetwonurek ekolog

Tematem przewodnim webinaru jest płetwonurek ekolog, jako przykład turystyki i wypoczynku w zgodzie z naturą. Gośćmi naszego wydarzenia są Tadeusz Stachura oraz Łukasz Lempart z Gliwickiego Klubu Podwodnego PTTK Asterina.  Tadeusz Stachura od wielu lat kieruje klubem GKP PTTK ASTERINA. Jest doświadczonym instruktorem nurkowania M2, który nurkuje od 1976 roku. Od lat organizuje obozy nurkowe w Polsce i za granicą, wprowadzając kolejne pokolenia w świat podwodnej eksploracji. Jego doświadczenie obejmuje zarówno nurkowanie rekreacyjne, jak i bardziej wymagające środowiska. Znany jest z dbałości o bezpieczeństwo swoich kursantów i umiejętności organizowania wypraw nurkowych na najwyższym poziomie. Łukasz Lempart jest instruktorem nurkowania M1 od 2017 roku, który nie pamięta czasu, kiedy nie nurkował. Jego pasją jest odkrywanie podwodnego świata oraz rozwijanie i doskonalenie umiejętności nurków. Lubi realizować bardziej zaawansowane nurkowania i często uczestniczy w wyjazdach badawczych oraz konferencjach dotyczących nurkowania w celach naukowych. Wierzy, że nurkowanie to sport dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji.

 

9 lutego 2025 r.

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie